Deratizácia hlodavcov je komplex opatrení zameraných na odstránenie a ničenie nebezpečných a hospodársky škodlivých hlodavcov (potkany, myši).
Cieľom deratizácie je udržať populáciu škodlivých hlodavcov na nízkej úrovni a tým udržať menšiu úroveň ekonomických strát v hospodárstve. Deratizácia je dôležitá najmä z hľadiska hygieny, pretože hlodavce často rozširujú nebezpečné choroby, napr. zápal mozgových blán, kliešťový zápal mozgu, salmonely, besnota, mor, lymská choroba a iné… Deratizácia sa vykonáva v domoch, panelákoch, v potravinárskych prevádzkach, stravovacích zariadeniach, v zdravotníctve, v školských zariadeniach, v poľnohospodárstve, vo výrobných prevádzkach a všade, kde môže dôjsť k ohrozeniu nebezpečnými hlodavcami.
Hlodavce môžu spôsobovať hospodárske škody (kontaminujú potraviny a krmivá, poškodzujú zariadenia (káble) a znečisťujú prostredie a preto je veľmi dôležité pravidelne vykonávať deratizáciu.
Deratizáciu rozlišujeme:
Ochranná deratizácia – je preventívna deratizácia,
Ohnisková deratizácia – sa vykonáva v ohnisku nákazy infekčných chorôb ľudí a zvierat,
Bariérová deratizácia – sa vykonáva na vonkajšom obvode múrov budov a zabraňuje prenikaniu myší a potkanov do vnútra budov,
Priebežná deratizácia – sa vykonáva trvalo vo vybraných objektoch.